A farsang Magyarorszgon vzkereszttl (janur 6.) a hsvt vasrnapot megelz 40 napos bjt kezdetig tart, azaz "hshagy keddig", vagy "hamvazszerdig". Magyar elnevezse egyes kutatk szerint a nmet "faseln": fecsegni, fantzilni, pajkossgot zni szbl ered. Ms elmlet szerint bajor-osztrk jvevnysz, a vaschang-bl szrmazik. Els rsos jelentkezst 1283-bl, bajor-osztrk adatokbl ismerjk. Haznkban - elssorban nmet hats eredmnyeknt - a kzpkorra tehet a farsang kialakulsa. Elterjedse 3 f terleten trtnt: a kirlyi udvarban, a vrosi polgrsg s a falusi lakossg krben. A kirlyi udvarban jelents volt az itliai hats, mg a msik kt szinten nmet hatssal kell szmolni.
A farsang zajos mulatsgait egy si hiedelem hvta letre. A kzpkorban azt hittk az emberek, hogy a tl utols napjaiban - amikor rvidek a nappalok s hosszak az jszakk - a Nap elgyengl, s a gonosz szellemek letre kelnek. Vigalommal, jelmezes karnevli felvonulssal, boszorknybbu elgetsvel akartk elzni ezeket. Egyes helyeken tzes kerekeket grgettek, mert azt remltk, hogy a fldi tz segti a napot, hogy jra erre kapjon. Eleinte azrt ltztek ijeszt jelmezekbe, hogy elzzk a hallt, a rosszat s a hideget. Az els maskarsok halottas menetet utnozva masroztak. A karnevl elnevezs is sszefggsben ll ezzel, ugyanis a carnarvalet a felvonuls kzponti alakja nem ms, mint a "halottashz szolgja" vagyis a srs. A megjtszott temets utn nagy dridt csaptak, hiszen a tl eltemetsnek mindenki rlt. A rgi babonkat ksbb elfelejtettk az emberek, de a jelmezes, larcos karnevl s a blok, tncos mulatsgok szoksa mig megmaradt. A nphit szerint Cibere vajda s Konc kirly vzkeresztkor s hshagy kedden prviadalt vv egymssal. Vzkeresztkor Konc kirly kerl ki gyztesen, s ekkor megkezddik a farsang, hshagykedden pedig Cibere vajda gyz, s ekkor a bjt veszi t a hatalmat.
A szoksok s hiedelmek tbbsge, s gy a maskars alakoskodsok is a vgassg utols napjaira, "farsangvasrnapra", "farsanghtfre", "hshagykeddre", az n. "farsangfarkra" sszpontosulnak. Keleten s szakon ez nha kitoldik. Ebben az idben a mezgazdasgi munkk szneteltek, ez volt a szrakozs legfbb ideje. A hamvazszerdt kvet napon, az egynapos bjt utn a bjtt felfggesztik, hogy a farsangi maradkot elfogyaszthassk. Ennek a napnak zabl-, torkos vagy tobzdcstrtk a neve. Ezekhez a napokhoz, a karcsonyi nnepkr utn a leggazdagabb jelesnapi szokshagyomny kapcsoldik. Legjellemzbbek az larcos, jelmezes alakoskodk, s a mulatsg sznhelyn vagy hzaknl eladott dramatikus jtkok /halottas, lakodalmas, betyr - jtk /. Mohcs krnykn ma is l hagyomny a dlszlv eredet alakoskod felvonuls, a "busjrs".
Rgen farsang idejn a fonhzakban minden este zajlott valamilyen vidm esemny, nekeltek, tncoltak, jtszottak. A mulatozsok "hshagykeddig" tartottak, amikor az utols fonhzi sszejvetelre a "fonvgzsre" kerlt sor, amely felrt egy kisebb lakodalommal. Ezt kveten az egsz falut megmozgat nagy npi mulatsggal a "farsangtemetssel" vagy "tltemetssel" bcsztattk az elmlt vidm heteket.
Jtkok A farsangi alakoskods Magyarorszgon a 15. szzad ta ismeretes. Jellemzje, hogy olyan nnepi idszak, amelyben a htkznapi lettl eltr dolgok trtnhetnek, felbomolhat a szoksos rend. Ahogy ilyenkor mondani szoktk: "a feje tetejre ll a vilg". A hossz bjtre val felkszlsnek megfelelen ebben az idszakban az evs-ivs, a mulatozs szinte ktelez. A tncmulatsgok mellett klnbz jtkokat, vetlkedket rendeztek, de ilyenkor volt a legtbb lakodalom is a falvakban. Aki pedig prtban maradt, azt ebben az idszakban klnsen durva, vnlnycsfolkkal gnyoltk. Vilgszerte, gy a magyar nyelvterleten is a farsang adott alkalmat a klnfle jelmezek, maszkok felltsre, s az ezekben val mkzsokra. A magyar falvakban az alakoskodk beltztek rdgnek, kereskednek, cignyasszonynak, katonnak, koldusnak, menyasszonynak, kmnyseprnek, boszorknynak. A magyar falu larcos alakoskodsa kztt feltnnek az llatalakoskodsok. Klnsen kedvelt a medve-, l-, kecske- s glyaalakoskods. Eljtszottak l-lakodalmat, l-temetst, de npszerek voltak a kivgzst imitl jtkok is, melyeken a jtkbl eltltek fejre cserpednyt tettek, s ezt nyilvnosan letttk. A farsangi lakodalmas jtkok kzl legltvnyosabb a nyugat-dunntli rnkhzssal sszekttt mkahzassg. Szoksos volt a farsang idejn a lnyok, asszonyok kln farsangolsa is. Bizonyos hshagykeddi szoksok a farsang, illetve az egsz tl elmltt jelkpezik: farsangtemets, bgtemets. A farsanghoz szmos termkenysgvarzsl illetve termsvarzsl cselekmnyek s hiedelmek is kapcsoldnak. Egyb szoksok: maszkos felvonulsok, kszntk/sardzs/, gyessgi jtkok /kakasts, gnrnyakszakts/ s a lenycsfol szoksok
Tncmulatsgok A farsang idszaka a tncmulatsgok legfbb ideje volt, a falvakban a blok tbbsge a kocsmkban, vagy brelt hzakban zajlott. Minden trsadalmi rteg megrendezte ilyenkor a maga bljt, a szervezk ltalban a legnyek voltak. A "batyus-blokra" az telt a lnyok, az italt pedig a fik vittk, a zenszeket pedig a blozk kzsen fizettk ki. Fontos szerepk volt ezeknek a tncos mulatsgoknak a prvlasztsban. A lnyok ilyenkor bokrtt adtak a kiszemelt legnynek, aki ha tetszett neki a lny, kitzte a kis csokrot a kalapjra.
Vnlnycsfolk Az udvarls, a prvlaszts s a hzassgktsek legfbb ideje a hagyomnyos magyar paraszti letben a farsang idszaka volt, ppen ezrt a farsang alkalmat adott arra is, hogy trfsan, s olykor durvn figyelmeztessk azokat, akik elrtk a "megfelel" kort, de mg nem mentek frjhez. A csfol szoksok fleg a farsangvgi napokhoz, hshagy kedd jszakjhoz, hamvazszerdhoz kapcsoldtak. Az egyik rdekes szoks a tuskhzs volt, ilyenkor a legnyek egy nagy fatuskt vonszoltak vgig a falun, s a vnlnyok ajtaja el letettk, hogy reggel, amikor az illet hlgy ki akar jnni, ne tudja kinyitni az ajtajt. Olyan eset is volt, hogy tuskval szinte felszntottk a vnlnyok udvart.
Kszntk Mint minden jeles nnephez, az jv kezdethez s a farsanghoz is hozztartoztak a jkvnsgmond s adomnygyjt szoksok. Ezek a magyar nyelvterleten mindentt megtallhatk voltak. Ezen alkalmakon a kimondott sz mgikus erejvel prbltk biztostani a kvetkez esztendre a j termst, a szerencst, az llatok egszsgt s szaporasgt. Pl. Farsang, farsang, hromnapi farsang, / Itt is adnak, amit adnak Ez is Isten hza, / Szlljon le rja / Az Isten ldsa, / Hat lval, hat krrel / Hrom borjas tehnnel, / Egy aranyos ekvel.
Lakomk Pontosan mit ettek a rgi farsangi lakomkon? Nem tudjuk, de nhny hagyomny, tkezsi szoks ma is l. Sok faluban igyekeznek farsangvasrnapra s hshagy keddre tykhslevest, tlttt kposztt fzni. Szvesen tlaltak mg ciberelevest s kocsonyt is. A cibere tlalsa mr a kzeled bjtt idzi. A cibere lnyegben tbbfle savany leves gyjtneve. Ilyen igazi bjts tel volt a vzben ftt aszalt gymlcs a szilvacibere, az erjesztett korpa leve a korpacibere. Szkelyfldn, a Nyrd mentn szalmabb jelentette meg a farsangi jtkokban Cibere-vajdt, aki trfs prviadalban legyzte Konc-kirlyt - a farsangi hsokat jelkpezte. A farsangi telek kzl a legnevezetesebb a farsangi fnk. Ismert az alma, burgonya, gyrs, hssal tlttt burgonya, marca, kubikos, szalagos, tr, s a prna cscskevltozat. Magyar Elek, a neves nyenc-mester szerint "A farsangi fnk legyen knny, miknt a hab, omls, hogy szinte elolvadjon az ember szjban. A szne pedig legyen aranysrga"
Farsang a Jszsgban A farsang idszakhoz egykor a Jszsgban is szmos szoks fzdtt. Jszdzsn n. kardos bl nyitotta meg a blidnyt. Ilyenkor hrom legny, kezkben kardra tztt almval, a fiatalok ksretben a paphoz s a kzsghzhoz mentek, s engedlyt krtek a blok megkezdsre. A pap s a jegyz koccintott velk, s ezzel kezdett vette a farsangi mulatozs. A legtbb blt, tncos mulatsgot mindig farsang idejn rendeztk.
A Jszsgban az 1960-as vek vgig lt egy sajtos lenycsfol farsangi szoks, amely bakfazkdobs /Jszberny, Jszdzsa, Jszapti, Jszfelsszentgyrgy/, cibereszrs /Alattyn, Jnoshida, Jszjkhalma/, cefrehnys, cefrevgs /Jszkisr/ nven ismeretes. Hshagykedden vagy hamvazszerdn este a lnyos hzak udvarra szemttel, trgyval, trtt cserppel megtlttt fazekat dobtak a legnyek. Ez volt az n. bakfazk, amit rendszerint azok a lnyok kaptak, akik azon a farsangon nem mentek frjhez, vagy pedig a legnyt a blban "kikosaraztk". A bakfazekat a kvetkez rigmus ksretben dobtk be az udvarra, az mbitus al: Frjhez nem mentl,/Hozzm nem jttl,/tt a bakfazk,/Fzzl benne cibert! A cibere jellegzetes bjti eledel volt, amelyet savanytott korpbl ksztettek. Az 1920-as vekben az udvarlszoks nmikpp megvltozott, s gy egyes legnyek a bakfazekat mr nem szemttel, hanem cukorral, gymlccsel vagy egyb ajndkkal raktk tele, s gy dobtk vagy sok esetben helyeztk, jegyesk udvarba.
Az 1940-es vek elejre a szoks nmikppen mdosult formban lt mr tovbb. Fkpp a vrosokban, a legnyek klnbz, szpen becsomagolt kszleteket /pl. pohrkszlet, kvs, tes garnitra, stb./ helyeztek el, bakfazk gyannt, kedvesk torncra. Az 1960-as vek kzepre, a korbbi lenycsfol farsangi szoks, szinte teljesen elvesztette eredeti jelentstartalmt. Ekkor mr csak, mint bosszant farsangi trft gyakoroltk, fknt a hzas emberek. Hamuval, trtt cserppel, szemttel tlttt bakfazekat dobtak Jszernyben a hzsrtos szomszd- vagy rokonasszonyok folyosja al. A szoks gyakorlsa az 1970-es vek elejre maradt el vgrvnyesen a Jszsgban.
A Jszsgban a farsang hrom napjnak mindegyikn msfajta tsztt ksztettek az asszonyok. Farsang vasrnapjn ktt pitt, farsanghtfn rtest, hshagykedden pedig pampuskt stttek. A megmaradt pampuskt szoks volt felfzni, s a bjt vgig a padlson vagy a kmnyben trolni. Jszdzsn a legnyek szalmahord kassal jrtak pampuskt gyjteni. Kedden jszaka mg lehetett tncolni, de csak 11 rig. Jszteleken ekkor megszlalt a harang s 40 napra elnmult a muzsika. Kezdett vette az n. nagybjt, s Cibere vajda uralkodsa, amely idejn mindenfle tnc s mulatsg tilos volt. |